pexels-photo-355296
صفحه اصلی » ارزیابی هوش و استعداد تحصیلی

ارزیابی هوش و استعداد تحصیلی

بسیاری از والدین تصور می کنند کودک تیزهوشی دارند. ممکن است این مسئله به دلیل مهر و محبت والدین به کودکان ایجاد شود، ولی واقعیت این است که والدین بهترین قضاوت را در مورد نقاط قوت و ضعف کودک خود دارند و او را به خوبی می شناسند. به منظور حصول اطمینان، نیاز است که والدین محترم مشاوره ای با مشاوران و متخصصان ارزیابی هوش کودک انجام دهند و روش و سبک یادگیری و مهارت های کودک را در محیط خارج از خانه نیز در نظر بگیرند. چرا که ممکن است کودکی که در منزل یا در شرایط عادی، عملکرد فوق العاده ای دارد به دلیل استرس یا عوامل دیگر عملکرد مناسبی در آزمون ها نشان ندهد. روانشناسان معتقدند که اگر حس می کنید کودکتان واقعا نابغه است، بهتر است آزمون هوش را تا قبل از سن ۹ سالگی انجام دهید. تست های هوش موجود، قابلیت اندازه گیری دقیق عملکرد هوشی بسیار بالا را بعد از این سن ندارند و کودکان نابغه معمولا بهتر است تا قبل از سن ۹ سالگی مورد آزمون قرار بگیرند تا نتایج قابل اعتمادتری به دست آید.
متخصصان براین باروند که نیازی نیست کودکان در مورد بهره هوشی خود بدانند. البته حداقل تا زمانی که معنا و مفهوم آن را کاملا درک نمایند. بهتر است به جای آنکه به کودکان عدد بدهید، مفهوم کلی را توضیح دهید و به او کمک کنید بهترین راه و روش یادگیری را تمرین کند. غالبا کودکانی که بهره هوشی خود را می دانند به خیال اینکه تیزهوش هستند، تلاش زیادی از خود نشان نمی دهند و دچار افت تحصیلی می شوند. حتی برخی فکر می کنند که تیزهوشی نیاز به تلاش و تمرین ندارد و قدرتی خدادادی و ذاتی است، حال آنکه هیچ تیزهوشی بدون تمرین و تلاش نمی تواند به موفقیت برسد.
در همین راستا و به منظور فراهم آوردن فرصت مناسب برای اولیای محترم جهت آشنایی بیشتر با میزان هوش و استعداد تحصیلی فرزندان خود، “واحد ارزیابی هوش و استعداد تحصیلی کارا” هر گونه خدمات مشاوره و سنجش هوش کودکان را با استفاده از تست های استاندارد هوشی و شناختی به خانواده های محترم ارائه می نماید. اهم فعالیت های این واحد عبارتند از:
مشاوره: ارائه مشاوره و راهنمایی والدین در خصوص روانشناسی کودک و نوجوان و نحوه برقراری ارتباط با آنان.
تست هوش: ارزیابی و تعیین میزان هوش (IQ) کودکان بر اساس ابزارها و تست های ارزیابی استاندارد.