pexels-photo-355296
صفحه اصلی » تغذیه و سلامت

تغذیه و سلامت

سال‌ هایی که کودک در مهد و مدرسه می ‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، چرا که رشد کودک در این سنین ادامه دارد. در جوامع امروزی به دلیل اشتغال همزمان والدین، وعده‌ی صبحانه از بین وعده ها حذف شده و به فراموشی سپرده شده است. مغز پس از بیدار شدن ازخواب، برای مدت کوتاهی می تواند سطح گلوکز خون را، در حدی که به عملکرد طبیعی مغز لطمه وارد نشود، نگه دارد، اما اگر مدت ناشتا بودن افزایش یابد، فعالیت مغزی دشوارتر شده و درنتیجه تمرکز و حواس مختل می شود.
عدم مصرف مداوم صبحانه در طولانی مدت باعث می شود که بدن با فقدان ریز مغذی ها و کمبود ویتامین ها و املاح مواجه شود که در نهایت باعث کم خونی، کمبود کلسیم، مشکلات گوارشی و مشکل در رشد کودک می‌شود و همچنین این کودکان به دلیل مصرف تنقلات ناسالم مانند چیپس و پفک و … جهت سیر کردن خود در طول روز، بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می‌گیرند.

کودکانی که تازه مدرسه را آغاز کرده اند، مانند پیش دبستانی ها و دبستانی ها، به دلیل اینکه عادت ندارند صبح زود از خواب بیدار شوند، به راحتی صبحانه نمی‌خورند و این مشکل ساز است. کودک در طول روز، احساس بی حالی و بی حوصلگی کرده که این خود باعث عدم تمرکز شده و درصد یادگیری را کاهش می دهد. نخوردن صبحانه باعث می شود حافظه‌ کوتاه مدت کودک آسیب دیده و ضعف در تمرکز تشدید شود. بنابراین، صبحانه وعده ای است که به هیچ وجه و در هیچ شرایطی نباید حذف شود.
اصولا دانش‌آموزان به ۳ وعده غذایی اصلی و ۲ میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و تعادل و تنوع غذایی در این سنین مهم است. وعده صبحانه، نقش بسیار موثری در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان دارد. تهیه میان ‌وعده‌های مناسب نیز بسیار اهمیت دارد، چرا که در ساعات نزدیک ظهر، کودک ممکن است گرسنه شود و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای او غیر قابل تحمل‌ می‌کند. در همین راستا، تغذیه مناسب در ۳ وعده (صبحانه، میان وعده و ناهار) طبق برنامه سرو می شود.