pexels-photo-355296
صفحه اصلی » جشن ها، مراسمات، اردوها و بازدیدهای دانش آموزی

جشن ها، مراسمات، اردوها و بازدیدهای دانش آموزی

download

نشاط و شادابي در مدرسه باعث رشد و شکوفايي در همه ابعاد وجودي يک دانش آموز مي شود. در یک محيط شاد، ذهن انسان پويا، زبانش گويا و استعدادش شکوفا مي گردد. در قرن جديد، سرلوحه تعليم و تربيت در يک جمله خلاصه شده است: “شوق زندگي کردن را به دانش آموزان بياموزیم.” براى این که سلامت جسمانى و روانى کودکان، دانش آموزان، اطرافیان و خودمان حفظ شود، باید سعى کنیم با شناسایى عوامل مؤثر بر شادى، موجبات تقویت عوامل مثبت و تقلیل عوامل منفى مؤثر بر شادى را فراهم کنیم. از آن جا که شادى بزرگ ترها عامل مؤثر در شادى و نشاط کودکان است و اولیا، و معلمان و مربیان غمگین نمى توانند فرزندان و دانش آموزانى شاد تربیت کنند، از این رو با ارائه نظام اعتقادى درست براى دستیابى به شادى، مى توان به افزایش شادى در میان افراد جامعه کمک کرد. هنگامی که مدرسه مکانی برای آموختن مهارت های کاربردی زندگی باشد، برای دانش آموزان شوق انگیز و نشاط آور خواهد بود. دانش آموزان در این مدارس با حوصله و اشتیاق به عمق مطالب پی می برند، آنها را می فهمند، تجربه می کنند و به زندگی خود مرتبط می سازند. از این رو با ذوق و شوق به مدرسه می آیند و امید به موفقیت و زندگی در آنها تقویت می گردد.

يكي از مشخصه های آموزش و پرورش نوين، توجه ویژه به فعاليت‌ها و برنامه های تکمیلی پرورشی است كه دانش‌آموزان انجام آن ها را از كلاس درس شروع کرده و در بیرون از مدرسه به پایان می رسانند. مصداق بارز اينگونه فعاليت‌ها، برگزاری اردوها و بازديدهای علمی، فرهنگی، هنری، آموزشی و تفریحی است كه با مشاركت و تعامل دانش‌آموزان، معلمان، مربيان و اولياء انجام مي‌گيرد و منجر به شکفتن توانمندی ها، يادگيري عمیق تر مطالب، تمرين آموزه ها، افزایش مسئوليت‌پذيري، بهبود روحیه مشاركت تیمی و همكاري گروهی، تمرین همزيستي مسالمت آميز و آشنايي بیشتر با فرهنگ‌ بومي، منطقه‌اي، ملي و جهاني مي‌شود. وزارت آموزش و پرورش نیز به عنوان نهاد اصلي تعليم و تربيت، همواره بر برگزاری اصولی و صحیح اردوها و بازدیدهای دانش آموزی به عنوان یک ابزار کارآمد، که در تحقق بخش اعظمی از نیازهای اجتماعی، عاطفی، جسمی و روحی دانش آموزان نقشی بسزایی دارد، تاکید می نماید.

در همین راستا، برنامه های پرورشی متنوعی همچون برگزاری جشن ها  به مناسبت های مختلف؛ برگزاري برنامه هاي صبحگاهي بانشاط و پربار همراه با موسيقي و ورزش؛ برگزاری نمایشگاه دست سازه ها (آثار نقاشی، شعر، خط، مسابقه قرآن و …)؛ نمایش فیلم، تئاتر و نمایش های عروسکی و …؛ بازدید از موزه، تئاتر، سینما،  پارک، اردوگاه و …؛ برگزاری اردو ها و بازدیدهای علمی، فرهنگی و تفریحی با هدف حضور در طبیعت و آموزش توجه به محیط زیست طبق برنامه تنظیم شده انجام می گیرد.