pexels-photo-355296
صفحه اصلی » واحد توسعه فناوری و هوشمندسازی

واحد توسعه فناوری و هوشمندسازی

وظیفه و رسالت اصلی واحد توسعه فناوری و هوشمندسازی برنامه ریزی و استقرار سامانه یکپارچه مدیریت هوشمند مدرسه در سطح مدارس کاراست.
مدرسه هوشمند مدرسه ای است كه علاوه بر استفاده از امكانات فيزيكي و برنامه هايي مشابه ساير مدارس تلاش دارد تا با تجهيز مدرسه به امكانات رايانه ای و فناوري هاي مربوطه كنترل و مديريت کلیه امور را بصورت هوشمند انجام دهد. اين سيستم امكاني را فراهم مي آورد تا دانش آموزان، اوليا و معلمين و كادر مدرسه در تعامل هميشگي و پويا برنامه های خود را به پيش برند.

مزایای هوشمندسازی:
۱- استفاده از کامپیوتر در کلاس درس به عنوان ابزاری برای تسهیل آموزش و تفهیم بهتر مطالب.
۲- آماده شدن محیط برای آموزش مهارت های کامپیوتری و بالا رفتن دانش کامپیوتری معلمان و دانش آموزان.
۳- فرهنگ سازی استفاده صحیح و مفید از اینترنت به خصوص برای اهداف علمی و آموزشی.
۴- همگانی کردن کار با کامپیوتر در محیط مدرسه اعم از دانش آموزان ، معلمان، عوامل اجرایی و حتی اولیاء.
۵- تشویق دانش آموزان به انجام تحقیقات اینترنتی.
۶- بالا رفتن قدرت ابتکار و اعتماد به نفس در دانش آموزان.
۷- ایجاد تنوع و تغییر در محیط مدرسه و پیشگیری از روز مرگی و یکنواختی.
۸- وسیع تر شدن دامنه فعالیت دانش آموزان و معلمان.
۹- آماده شدن شرایط برای فعالیت های گروهی دانش آموزان و معلمان.
۱۰- پرورش دانش آموزان برای فعالیت و زندگی در عصر حاکمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات.

اهداف هوشمند سازی:
استمرار فرايند يادگيري دانش آموزان در خارج از مدرسه.
ايجاد محيطي پويا و جذاب براي شکوفايي استعداد و خلاقيت فردي و جمعي دانش آموزان.
افزايش حضور، پشتيباني و مشارکت والدين در فرايند يادگيري دانش آموزان.
همراه نمودن کادر آموزشي مدارس با روندهاي نوين آموزشي مبتني بر نيازمندي هاي جامعه.
ايجاد محيطي مناسب جهت ارزيابي هاي مستمر و متناسب با استعداد و پيشرفت دانش آموزان.
ایجاد فضاي مشارکت و تعامل میان دانش آموزان و معلمان در فرايند هاي ياددهي – يادگيري.
ترويج يادگيري تجربي، پژوهش محوري و دانش آموز محوري در فرايند هاي آموزشي.
توسعه مهارت هاي ادراکي، کلامي، اجتماعي حرفه اي و تخصصي دانش آموزان.
تربيت دانش آموزان براي حضور توانمند و مقتدر در عرصه های بين المللي.

سامانه یکپارچه مدیریت هوشمند مدرسه

سامانه یکپارچه مدیریت هوشمند مدرسه، یک نرم افزار مدیریت هوشمند قدرتمند و منسجم جهت هوشمندسازی است که تقریبا تمامی جنبه های مربوط به فرایند هوشمندسازی را به صورت یکجا گرد آورده و به بهترین و ساده ترین شکل ممکن در اختیار مدیران و مسئولین فناوری مدارس قرار می دهد.
این سامانه جنبه های مختلف یک نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه را مدنظر قرار داده و امکانات متعدد و متنوعی را برای دانش آموزان و اولیای آن ها، مدیران، معلمین و سایر کادر آموزشی و اداری مدرسه فراهم کرده است. از سیستم مدیریت پورتال (وب سایت مدرسه) و نرم افزار مدیریت هوشمند در ساده ترین سطح گرفته تا برگزاری آزمون های آنلاین با قابلیت های پیشرفته و منحصر به فرد که مزایای بیشماری را در اختیار کاربران قرار می دهد.
مدیریت امور آموزشی، انضباطی و تحصیلی دانش آموزان تنها بخشی از امکانات بی شماری است که این سامانه به عنوان یک نرم افزار مدیریت هوشمند در اختیار مدیران مدارس قرار می دهد. کارنامه های نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه به لحاظ ساختار و انعطاف پذیری در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیرند و در کنار نمودارهای تصویری و گزارش های آماری دیگر، به عنوان ابزاری جهت سنجش عملکرد دانش آموزان در دسترس مدیران و سایر کاربران مجاز قرار دارند.
به لحاظ اطلاع رسانی، این سامانه شامل امکاناتی جهت تسهیل ارتباطات درون و برون سیستمی (شامل ارتباط از طریق پنل های کاربران، ارتباط دو طرفه پیامکی و غیره) است که به مدیران مدارس هوشمند امکان تعامل هر چه بهتر با کادر آموزشی و اداری مدرسه خود و همچنین دانش آموزان و اولیای آن ها را می دهد. سامانه تبادل پیام درون سیستمی بدون کمترین هزینه، امکان ارتباط کارا و گسترده را بین همه اعضای خانواده بزرگ مدرسه فراهم می نماید.
سامانه پیامکی موجود از معدود پنل های پیامکی است که به طور ویژه جهت استفاده در مدارس طراحی گردیده و با توجه به یکپارچگی سیستم، امکان پیام رسانی در خصوص جنبه های مختلف عملکرد مدرسه، افراد و بخش های مختلف آن، برای مدیران و سایر کاربران فراهم شده است. سیستم پیامک هوشمند به عنوان یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار مدیریت مدرسه هوشمند امکان اطلاع رسانی تعاملی را برای اولیای دانش آموزان مدرسه فراهم نموده تا بتوانند بدین وسیله به سادگی از وضعیت تحصیلی فرزاندان خود هر چه بیشتر و بهتر مطلع گردند.
وب سایت مدرسه یا پورتال مدارس نرم افزار مدیریت مدرسه هوشمند به عنوان درگاه ارتباطی بین مدرسه هوشمند با دنیای خارج، برای مدارس هوشمند از اهمیت خاصی برخوردار است. نرم افزار مدیریت پورتال مدرسه نیز یکی از موارد انگشت شماری است که به صورت اختصاصی جهت به کارگیری و استفاده در مدارس هوشمند طراحی شده است و داشتن و نگهداری و به روز رسانی وب سایت مدرسه را برای مدیران لذت بخش کرده است. یکی از قابلیت های ویژه و مهمی که پورتال مدرسه در اختیار قرار می دهد، امکان داشتن وبلاگ اختصاصی برای کادر آموزشی مدرسه است. بدین معنا که هر معلم می تواند وبلاگی به آدرس اختصاصی و مخصوص به خود داشته باشد که از طریق آن با دانش آموزانش در ارتباط بوده و کلیه موارد مدنظر خود (مانند طرح درس) را با آن ها به اشتراک بگذارد. در کنار همه این ها امکاناتی نیز مخصوص ثبت نام و دریافت بازخورد کاربران نیز از طریق وب سایت مدرسه ارایه شده است.
استفاده از فناوری های نوین جهت ترقیب دانش آموزان به درس خواندن یکی از روش هایی است که اخیرا طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بانک سوال یکی از زیر مجموعه های نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه امکان ارایه گنجینه ای از سؤالات امتحانی را در چندین نوع مختلف (تستی، تشریحی، جای خالی، صحیح یا غلط، تطبیقی، پاسخ کوتاه و غیره) به دانش آموزان فراهم می نماید تا آن ها به منابع درسی و سؤالات مهم و کلیدی دسترسی آسان و همیشگی داشته باشند.
آزمون آنلاین نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه با بهره گیری از سؤالات موجود در بانک سؤالات، امکان تعریف آزمون های آنلاین مختلف از دروس و کلاس های دلخواه، با انعطاف بسیار بالا را به شکلی ساده در اختیار مدیران قرار می دهد. همچنین سیستم گزارش های مختلفی در خصوص نتایج به دست آمده از این آزمون ها را جهت ارزیابی و مقایسه عملکرد دانش آموزان، معلمین و کلاس های مختلف ارئه می نماید.
حضور و غیاب و کنترل تردد دانش آموزان از دیگر مواردی است که در این سامانه برای آن امکانات ویژه ای تعبیه شده است. این سامانه به طور ویژه جهت بکار گیری در مدارس هوشمند طراحی و تولید شده و به کمک آن می توان عملیات زمانبر و حساس حضور و غیاب و ثبت تأخیر دانش آموزان را به شیوه کاملا مکانیزه به انجام رساند. همچنین یکپارچه بودن سیستم باعث شده که بتوان عملیات اطلاع رسانی را نیز در صورت نیاز (مثلا از طریق پیامک) با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام داد.
امور شهریه مانند سایر بخش های سامانه، با در نظر گرفتن نیازهای مدارس، امکان کنترل تمامی موارد مربوط به امور شهریه دانش آموزان را در خود داشته و امکانات جالبی همچون امکان پرداخت آنلاین یا تقسیط خودکار شهریه دانش آموزان را گرد آورده و به عنوان جزئی از سامانه در اختیار مدیران قرار داده است.
سیستم حسابداری نیز که بر اساس دستورالعمل اجرایی مدارس سازمان آموزش و پرورش تهیه شده است، به صورت یکپارچه با زیرسیستم امور شهریه، امکان حسابرسی و کنترل دقیق کلیه حساب های مالی مدارس را به شیوه ای بسیار قدرتمند فراهم نموده است. کلیه امکانات موردنیاز یک حسابدار به همراه گزارشات دفاتر مالی (دفتر معین و دفتر کل) و ترازگیری های مختلف از گردش های مالی مدرسه از جمله قابلیت هائیست که سیستم حسابداری فراهم می آورد.
در این سامانه، برای تمامی اعضای خانواده مدرسه نقش و جایگاهی در نظر گرفته شده است و هر کاربر بسته به نقش وی در سیستم می تواند از امکانات ویژه تعریف شده استفاده کند که این مورد کارایی سامانه را به حداکثر رسانده و ضرورت بهره گیری از مزایای آن را برای مدارس بیش از پیش روشن می سازد.
یکی دیگر از قابلیت های مهم سامانه ، کاربرپسند بودن آن و سادگی تعامل با آن برای کاربران است. به طوری که تمام کاربران (حتی آن هایی که با کامپیوتر و اینترنت آشنایی چندانی ندارند) با کمترین آموزش، می توانند به خوبی با محیط نرم افزار ارتباط برقرار نموده و از امکانات خارق العاده آن حداکثر بهره را ببرند.
برخی از مهمترین ویژگی های هسته نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه
• سیستم مدیریت آموزش
• سیستم مدیریت دانش آموزان
• سیستم مدیریت آزمون
• سیستم مدیریت منابع انسانی
• سیستم مدیریت تماس ها
• سیستم مدیریت و صدور کارنامه
• سیستم مدیریت گزارش ها و نمودارهای آماری
بخش های جانبی سامانه نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه
• پورتال مدرسه هوشمند ( وب سایت مدرسه)
• پنل پیام کوتاه مدرسه
• نرم افزار حضور و غیاب مدارس
• نرم افزار بانک سؤالات
• نرم افزار آزمون آنلاین مدارس
• سیستم امور مالی و شهریه
• نرم افزار حسابداری مدارس
• نرم افزار تکلیف الکترونیکی
• سامانه نظرسنجی و ارزشیابی معلمین
• اتوماسیون تغذیه مدارس
• نرم افزار مویایل
• دفتر کلاسی الکترونیک
• سامانه حقوق و دستمزد

سامانه نرم افزار مدیریت هوشمند مدرسه در یک نگاه

 سامانه مدیریت هوشمند مدرسه