pexels-photo-355296
صفحه اصلی » واحد ارزیابی هوش و مشاوره کودک و خانواده

واحد ارزیابی هوش و مشاوره کودک و خانواده

واحد ارزیابی هوش و مشاوره کودک و خانواده کارا به عنوان واحد تست هوش کودکان و با بهره گیری از نیروهای متخصص و با تجربه در این زمینه آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره و استعداد یابی و سنجش هوش کودکان با استفاده از تست های استاندارد هوشی و شناختیبه خانواده های محترم می باشد. اهم فعالیت های این واحد عبارتند از:
مشاوره: مشاوره و راهنمایی والدین در خصوص روانشناسی کودک و نوجوان و نحوه برقراری ارتباط با آنان
تست هوش: ارزیابی و تعیین میزان هوش (IQ) کودکان بر اساس ابزارها و تست های ارزیابی استاندارد

چه زمانی برای انجام تست هوش مناسب است؟
بسیاری از والدین تصور می کنند کودک تیزهوشی دارند. ممکن است این مسئله به دلیل مهر و محبت والدین به کودکان ایجاد شود ولی واقعیت این است که والدین بهترین قضاوت را در مورد نقاط قوت و ضعف کودک دارند و او را به خوبی می شناسند. به منظور حصول اطمینان، نیاز است که والدین محترم مشاوره ای با مشاوران و متخصصان ارزیابی هوش کودک انجام دهند و روش و سبک یادگیری و مهارت های کودک را در محیط خارج از خانه نیز در نظر بگیرند.چرا که ممکن است کودکی که در منزل یا در شرایط عادی عملکرد فوق العاده ای دارد به دلیل استرس یا عوامل دیگر عملکرد مناسبی در آزمون ها نشان ندهد. سیلور من معتقد است، اگر حس می کنید کودکتان واقعا نابغه است بهتر است آزمون هوش را تا قبل از سن ۹ سالگی انجام دهید. تست های هوش موجود قابلیت اندازه گیری دقیق عملکرد هوشی بسیار بالا را بعد از این سن ندارند و کودکان نابغه معمولا بهتر است تا قبل از سن ۹ سالگی مورد آزمون قرار بگیرند تا نتایج قابل اعتمادتری به دست آید.

آیا باید کودک در مورد بهره هوشی خود بداند؟
متخصصان براین باروند که نیازی نیست کودکان در مورد بهره هوشی خود بدانند. حداقل تا زمانی که معنا و مفهوم آن را کاملا درک نمایند. بهتر است به جای آنکه به کودکان عدد بدهید، مفهوم کلی را توضیح دهید و به او کمک کنید بهترین راه و روش یادگیری را تمرین کند. غالبا کودکانی که بهره هوشی خود را می دانند به خیال اینکه تیزهوش هستند، تلاش زیادی از خود نشان نمی دهند و دچار افت تحصیلی می شوند. حتی برخی فکر می کنند که تیزهوشی نیاز به تلاش و تمرین ندارد و قدرتی خدادادی و ذاتی است حال آنکه هیچ تیزهوشی بدون تمرین و تلاش نمی تواند به موفقیت برسد.