pexels-photo-355296
صفحه اصلی » دوره هنر و خلاقیت

دوره هنر و خلاقیت

براي لحظه اي در گوشه اي بنشينيم و چشمان خود را ببنديم و به دنيايي كه در آن زندگي مي كنيم بيانديشيم. سرعت و شتاب زندگی و پديد آمدن تحولات شگفت انگيز از ويژگيهاي عصر حاضر است و هر لحظه اتفاقي جديد در حال وقوع است و اين اتفاقات همچون حلقه هاي زنجير به يكديگر متصل بوده و از دل زمان خارج مي شوند . توليد علم و دانش چنان سرعتي به خود گرفته است كه باراني از اطلاعات بر روي سر انسان ها فرو مي ريزد . مسلما مدیریت این اطلاعات در دنیای پیچیده امروزی که عصر اطلاعات لقب گرفته توام با لذت بردن از لحظه لحظه زندگی، مستلزم آرامش و خلاقیت است.
حال با این توصیف، انسان چگونه می تواند علاوه بر زندگي در محيط در حال تغيير، بتواند خلاقانه بيانديشد و با ايجاد افكار نو به حل مشكلات بپردازد و با هنرمندي سكان كشتي زندگي خويش را در اين درياي متلاطم به پيش ببرد . تصور كنيد فردي ساعت ها در حال تمرین زیبانویسی، خطاطی، نقاشي، تمرین شعر و آواز و سرود و … است و به دور از هياهوي دنياي امروز ، در تخيل خود سير مي كند و گويي ذهن او در درياي آرام درون ، قلابي را رها ساخته و ساعت ها به دنبال یافتن چيزي تازه در دل اين درياست .در اين ميان ممكن است پرنده ذهن او به آسمان پرواز كند و در جستجوي خالق خويش به سير و سياحت بپردازد و يا در دل اعماق درياي وجود به جستجوي درون خود بپردازد و هر لحظه تجربه اي كسب كند و در اين ميان چه بسا اولين جرقه هاي خلاقيت پديدار شده و زمينه ساز افكار نو گردد. هنر قادر است شرايطي را فراهم كند كه آدمي بتواند به دور از هياهو در ميان زيباييها سير كند و بدين وسيله به آرامش برسد و در كنار آن عميق تر بيانديشد.

كودكان امروز، نيازمند آموزش هنر هستند تا با كمك آن بتوانند بهتر انديشه نمايند. هنر بواسطه ويژگيهاي زير مي تواند زمينه ساز خلاقيت در انسان باشد:
۱- هنر آدمي را وادار مي كند كه تجربيات جديدي كسب کرده و آن را به ديگران منتقل كند و اين خود سرآغاز تبادل انديشه و ظهور افكار نو خواهد بود.
۲- هنر كمك مي كند که ذهن آدمي در فضايي آرام بخش و با آزادي سير كند، كاوش نمايد و چيزهاي جديد كشف كند و انديشه هايي بروز دهد كه تجربه نشده است . اصولا هنگامي كه ذهن انسان در فضايي ناآرام بسر مي برد و دچار تضادها ،نگراني ها و دغدغه هاي فراوان است بخش زيادي از انرژي مغز براي مقابله با اين نابساماني ها به هدر مي رود و در نهايت خسته و درمانده مي شود و هنگامي كه ذهن خسته است عمق تفكر بسيار نزول مي كند و انسان قادر به انديشيدن عميق نيست و به همین دلیل در هنگام كاركردن ، تنها تمايل دارد كه كارهاي تكراري كه نيازمند تفكر نيست را به انجام رساند.
۳- هنر زمينه ساز انگيزش است و انسان را وادار به حركت مي كند. انساني كه با انگيزه بوده و هدفمند به پيش مي رود، خلاقيت همچون دوست او را برای رسیدن به هدف یاری خواهد کرد.
۴- هنر با خلق زيبايي ها به مغز انسان آرامش مي بخشد و شرايطي را پديد مي آورد كه سلول هاي مغزي در فضايي به دور از هياهو و نگراني انديشه نمايند، چراكه محيط پر استرس و نگران كننده، براي سلول هاي مغزي مخرب است.
۵- هنر مي تواند آدمي را به درون خويش هدايت نمايد و اگر انسان در اين ميان خودش را بشناسد و رسالت و هدف بزرگي را براي خود كشف نمايد، باعث ايجاد تحولي در انسان مي شود كه زمينه ساز انگيزش دروني بوده و اين خود پيش زمينه خلاقيت در انسان خواهد بود.
۶- هنر، بهره گيري از قوه تخيل فعال را در انسان تقويت كرده و اين خود مي تواند زمينه ساز افكار نو شود. بسياري از اختراعات بزرگ برگرفته شده از تخيل ذهن بزرگاني است كه در گذشته اين اختراعات را در ذهن خود تصور كرده بودند و بعدها توسط ديگران به عمل تبديل شده است
۷- هنر زمينه ساز جستجو گري انسان به سوي خالق خويش است كه اين مي تواند سرآغاز رشد اخلاق و شكل گيري خلاقيت مثبت و اثربخش در انسان باشد. مسلما، خلاقيت زماني براي بشر قابل ارزش خواهد بود كه ثمره هاي آن براي انسان نيكبختي و سعادت در پي داشته باشد.
۸- هنر زمينه ساز ثبت تجربيات بشر است. تجربيات ثبت شده بشر مهم ترين چيزها براي واداركردن انسان به تفكر است و رشد تفكركردن، سرآغاز دست يابي به افكار نو و بروز خلاقيت خواهد بود.
۹- مغز از دو نيمكره تشكيل شده است .دو نيمه مغز شبيه يكديگر بوده و هماهنگ با هم عمل مي كنند . فعاليت هايي نظير رياضيات، زبان و ارتباط كلامي، منطق، بررسي و تجزيه و تحليل و نويسندگي در نيمه سمت چپ مغز انجام مي شود و فعاليت هاي نظير تصور و تجسم، شناخت رنگ، موسيقي، وزن و آهنگ، خيالات و آرزوها بر عهده نيمه راست مغز است. هرگاه انسان بتواند از دو نيمه مغز استفاده كند كارايي مغز بطور فوق العاده اي افزايش خواهد يافت. نود درصد مردم با سمت چپ مغز خود فكر مي كنند بسياري از دانشمندان با بهره گيري از هنر تلاش كرده اند نيمه راست مغز خود را فعال نگهدارند و به همين علت لازم است كه با بهره گیری از هنر قابليت هاي مغزي خود را افزايش دهيم.
۱۰- هنر تاثيرات درماني فراوانی بر روي بدن انسان دارد كه با بهره گيري از آن مي توان به درمان بعضی عارضه ها پرداخت و یا از بعضی مشکلات پيشگيري نمود و اين خود سبب سلامت جسم و مغز مي شود. روانكاوان معتقدند هنر از نظر عاطفي موجب كاهش احساس خشم و نفرت و پرخاشگري در كودك مي شود و خلق آثار هنري مي تواند باعث تقويت اعتماد به نفس در كودك شود. بكار گيري روش هاي درماني نظير نمايش درماني، قصه درماني، هنردرماني، كاربرد موسيقي در درمان بيماران مضطرب و افسرده در حال افزايش است .
در همین راستا و به منظور غنی سازی اوقات و فراهم آوردن فرصت مناسب برای پرورش استعدادهای هنری و خلاقیت دانش آموزان، کلاس های آموزش هنر و خلاقیت (نقاشی، زیبانویسی، شعر و سرود و …) در قالب فوق برنامه و با اهداف پرورشی مشخص بصورت منظم و مستمر در طول سالتحصیلی برگزار می شود.