pexels-photo-355296
صفحه اصلی » دوره های ورزش و تمرکز

دوره های ورزش و تمرکز

وقتی سخن از کودکان به میان‌ می‌آید، ناگاه جلوه‌هایی از شادی، نشاط، طراوت و شادابی در ذهن‌ها شکل‌ می‌گیرد. دنیای رنگارنگ کودکان بدون‌ بازی، تحرک و چالاکی مفهوم‌ پیدا نمی‌کند. بازی کودکان که توأم با ورزش، نرمش و تحرک است، همزمان‌ از سه جنبه جسمانی، عقلانی، عاطفی و اجتماعی، کودکان را در مسیر رشد و شکوفایی قرار می‌دهد. یکی از ارکان پیشرفت‌ و توسعه‌ اجتماعی و اقتصادی هر کشوری، داشتن نیروی سالم و کارآمد است. در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، درس تربیت بدنی و ورزش یکی از دروس مهم در مدارس ابتدایی محسوب می شود. این روزها، تربیت بدنی و ورزش مقوله ای است که در هر اجتماعی جایگاه ویژه ای دارد و نقش آن در تامین بهداشت روان، شکوفایی استعداد های مختلف و متعاقب آن تقویت و افزایش ظرفیت های اخلاقی، تربیتی، جسمانی، ذهنی، عقلی، مهارتی، عاطفی و اجتماعی افراد انکار ناپذیر است. در واقع، تربیت بدنی بخشی از نظام تعلیم و تربیت است و باعث رشد ابعاد شخصیتی، شناختی و اجتماعی کودکان می شود. با شرکت در برنامه های ورزشی، تغییراتی در رفتارهای اجتماعی‌ دانش‌آموزان به وجود می‌آید و باعث تقویت شخصیت اجتماعی، مسئولیت پذیری، احترام به‌ قوانین، بروز استعدادها و توانایی برقراری روابط اجتماعی در آنان می‌شود.
مبانی فیزیولوژی ورزش نشان می دهد، زمانی که کودکان ورزش می کنند، در اثر شدت فعالیت های ورزشی، دستگاه قلب و عروق فعال شده و عروق به حالت انقباض و انبساط در می آیند و اکسیژن مصرفی و خون لازم سریعاً به اندام ها می رسد و حرارت ناشی از آن به سطوح پوستی منتقل می شود. در نتیجه، تبخیر مایعات و سموم بدن به صورت عرق از طریق منافذ پوستی دفع می شود و حرارت بدن تنظیم می شود.
امروزه اکثر متخصصان علوم تغذیه معتقدند که ورزش و انجام فعالیت های حرکتی برای کودکان، علاوه بر تسهیل در متابوسیم غذا، در دفع مواد زائد نیز نقش اساسی دارد. از سوی دیگر، تقویت عضلات شکم نه تنها باعث جلوگیری از یبوست و تنبلی معده و روده شده، بلکه معده را برای پذیرش غذای جدید آماده می سازد.
در مجموع، ورزش و فعالیت‌های ورزشی‌ دارای مزایای بیشماری است که از اهم موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد: رفع‌ خستگی فکری، ایجاد و تقویت قدرت‌ ابتکار، تقویت و شکوفا ساختن استعداد رهبری، مبارزه با بی‌حوصلگی و دلتنگی‌ و نگرانی، کسب شادابی و نشاط، افزایش روحیه برای انجام کارهای روزانه‌ و مهم‌تر از همه، افزاش انگیزه برای‌ یادگیری در دانش‌آموزان و برانگیخته‌ شدن افکار و هیجانات کودکان.”
در همین راستا و به منظور غنی سازی اوقات و فراهم آوردن فرصت مناسب برای آماده سازی جسمانی و شادابی و سلامت دانش آموزان، کلاس های ورزش و تمرکز (آمادگی جسمانی، ووشو، شطرنج، شنا و …) در قالب فوق برنامه و با اهداف پرورشی مشخص بصورت منظم و مستمر در طول سالتحصیلی برگزار می شود.